Pazar, 08 Ocak 2023 19:00

Basına ve Kamuoyuna

2020 yılında başlayan ve tüm Dünya da yaşanan pandeminin getirdiği sağlık, ekonomik sıkıntılar, enerjideki fiyat artışı ve bölgemizde yaşanılan jeopolitik gerilimlerin, 2022 yılında da devam etmesinden kaynaklı ülkemizin ve iş dünyamızın ciddi anlamda etkilendiğini belirtmek isteriz.

Özellikle bu zor süreçte soğukkanlılığımızı elden bırakmayarak kamu ve özel sektör yatırımlarının devam etmesi bizlere büyük bir teselli olmuş ve 2023 yıllında da ekonominin ve büyümenin daha iyi olacağı umudunu artırmıştır. 

Geçmişi geride bırakarak ülkemizi ileriye taşımak hepimizin görevi olduğunun altını çizmek isteriz. Bu bağlamda, iktidarıyla, muhalefetiyle, STK larıyla, tüm kurum ve kuruluşlarıyla Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutlayacağımız 2023 yılında, güncel hadiseleri ve iç meselelerimizi siyasileştirmeden ve birbirimizi kutuplaştırmadan tüm sorunlarımızı konuşarak çözüme kavuşturmak önceliğimiz olmalıdır. Aksi takdirde harcayacağımız enerjinin, büyümemizi engelleyeceğini ve ülkemizi dış manipülasyonlara açık hale getireceğini belirtmek isteriz. Buna fırsat vermemeliyiz.

2022 yılını iyisiyle kötüsüyle geride bırakarak 2023 yılında beklentilerimizi sıralamak istiyorum.

2023 yılında ekonomi yönetiminden beklentilerimiz;

1-Enflasyonun düşürülerek alım gücünün artırılması,

2-Enerji ve doğalgaz maliyetinin asgari düzeye çekilmesi,

3-Finansa erişim noktasındaki sıkıntıların giderilmesi,

4-Tarım ve Tarıma dayalı sanayinin gelişmesinin daha fazla teşvik edilmesi,

5- İhracatçılarımızın desteklenmesi,

6-Yenilenebilir enerji üretimi için teşviklerin artırılması,

7-Üretim hammadde giderlerinin düşürülmesi,

8-İlimiz ve Ülkemizin ekonomisine katkısı olacak Silvan barajının ivedilikle tamamlanması, gibi beklentilerimizin hayata geçirileceğine inanıyoruz.

Asgari ücretin 8.500 TL’ye yükseltilmesi çalışanları memnun ettiği gibi, asgari ücret desteğinin 250 TL’den 400 TL’ye çıkarılması işverenleri bir nebzede olsa rahatlatmıştır lakin yeterli değildir.

Ülkemizde yaşanacak seçim süreci, birçok beklentiyi beraberinde getirmektedir. 2023 yılı seçimlerinin Türkiye'ye hayırlar getireceği inancındayız.

İş dünyası olarak 2023 yılı fırsatlarına odaklanmalı, 2022 yılında yaşadıklarımızı 2023 yılında fırsata çevirerek, ekonomik hedeflere ulaşmak için çalışmaya ve üretmeye devam etmeliyiz.

Bu bağlamda, Bölgemize ve ilimize yapılan yatırımların artırılması konusunda, üyelerimizin yüzde 20’ sinin Melek Yatırımcı olduğu bir yatırım derneği olan DİSİDER olarak;

-DİSİDER Yatırımcı Ağı akreditasyon başvurumuzu yapmış olup bu kapsamdaki çalışmalarımıza,

-KOBİ vadisi çalışmalarımıza,

-Mobilya ve Beyaz Eşya Satıcıları çarşısı,

-Gıdacılar Çarşısı,

-İnşaat Malzemeleri ve Elektrik Malzemeleri Satıcıları çarşısı kurma yönündeki çalışmalarımıza,

-‘Haydi Gençler İş Fikirleri Sizden, Yatırım Bizden’ projemizle girişimci gençlerimize destek çalışmalarımıza,

-İş dünyasının sesi olmayı amaçlayarak iş ve aş üretmek,

-İlimizdeki işsizlik oranını düşürmek,

-İlimizin sahip olduğu ekonomik, kültürel ve turizm avantajlarını dünyaya tanıtarak hak ettiği seviyeye taşımak için tüm üyelerimizle çalışmalarımıza hız kesmeden, ilimize ve ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz.

Bu vesileyle 2023 yılının bereketli, huzurlu ve sağlıkla dolu bir yıl olmasını temenni eder, katılımınız için teşekkür ederim.

 

            Şeyhmus AKBAŞ

DİSİDER Yönetim Kurulu Başkanı

Son Düzenlenme Pazartesi, 09 Ocak 2023 19:10
Image

Diyarbakır Sanayici ve İş Dünyası Derneği

İletişim

Adres:
Bağcılar Mahallesi Urfa Bulvarı 3.Km Özkılıç Plaza 109/C Blok Kat:8 No: 33 Bağlar / Diyarbakır  
Telefon: +90 412 504 46 96
Email: disider@disider.org.tr